Kdo by nechtěl mít perfektní postavu bez tukových polštářů? Právě okolo Vánoc je vrchol „konzumační sezóny“, a tak nás populární média zavalují informacemi o receptech na zhubnutí, které jsou také často spojeny s neméně populárními osobnostmi: Margitova dieta, Dukanova dieta, dieta Lenky Kořínkové, hollywoodská dieta (modelek),…

Na úvod si rovnou řekněme, že serózní zdroje a známí odborníci na zdravou výživu, jako jsou Kateřina Cajthamlová a Petr Havlíček, žádné takové nárazové experimenty nepodporují. Místo jednostranně zaměřených diet nebo omezení kalorií hraničící s podvýživou doporučují vyváženou stravu a důsledná režimová opatření. Mezi ta patří především dostatek pohybu, pravidelnost v jídle, omezení stresu a odpovídající pitný režim. „Konfekční dietu“ je možno si i koupit, většinou se označuje jako „krabičková dieta“ (viz diety.ihelpdesk.cz):

Ale podívejme se na ty nejznámější populární dietní pasti detailněji:

Dieta Štefana Margity

Dieta Štefana Margity je zaměřena především na konzumaci bílkovin. Při Margitově dietě není hlad, ale riziko jo-jo efektu potvrzuje sám její protagonista, když říká, že tuto (Margitovu) dietu drží opakovaně (tedy zřejmě také opakovaně zase tloustne). Podrobnosti: diety.ihelpdesk.cz.

Dukanova dieta

Dukanova dieta patří rovněž mezi stravovací režimy orientované na proteiny (bílkoviny). K jejímu rozšíření přispěl i fakt, že Dukanovu dietu držela řada celebrit, včetně Carol Middletonové. Je propracovaná a jídelníček Dukanovy diety má 4 stravovací fáze. Pordobnosti: www.nadvaha-dieta.cz.

Dieta podle krevních skupin

Tato dieta má specifický dietní jídelníček pro každou krevní skupinu. Podle všeho východiska této diety nestojí na vědeckých základech. Stravovací režim diety podle krevní skupiny může mít svůj pozitivní efekt, dokonce se zdá, že je možno vybrat si kterýkoli, nezávisle na krevní skupině. Lepší je totiž nějaký režim, než nic. Podrobnosti o fungování této diety: www.zdravi101.cz.

Hollywoodská dieta (dieta modelek)

Dieta modelek spočívá především v konzumaci ovoce, a to v „promyšleném pořadí“, cyklus diety modelek trvá 3-4 dny. Z hlediska výživového je to taková lepší několikadenní hladovka. Tomu odpovídají i rizika diety modelek: kromě recidivy (jo-jo efekt) může totiž k úbytku na váze dojít na úkor svalové hmoty a ne tukové tkáně. Další info: www.doplavek.cz.

Dieta Daniela Hůlky

Tzv. Hůlkova dieta má v sobě obsažen také prvek hladovění a omezení živin, proto ji těžko možno doporučit. Podrobnosti a kritika: www.doplavek.cz.


Žádný komentář k „Nepadněte do pasti nevhodných diet“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>