Jaké jsou k dispozici léky na hubnutí? Média nás zavalují reklamou na „zaručené“ prostředky, jak se v nich máme orientovat a nepodlehnout reklamním trikům?

Nejprve je třeba si uvědomit, že — i když to reklama nezdůrazňuje –, je podstatný rozdíl mezi léky (léčivými přípravky) a doplňky stravy.

Doplňky stravy

Jak již bylo uvedeno dříve, ze zákona vyplývá, že doplňky stravy nemohou garantovat léčebný účinek, tedy ani účinek při léčbě obezity, čili závažné nadváhy, která je již chorobou. Proto „zaručené účinky“ všech možných spalovačů, náplastí apod. je potřeba brát s velkou rezervou. To ovšem neznamená, že tyto výrobky nemají žádný efekt. Hitem letošního jara je Bioaktivní Duo Slim (diskuze viz www.doplavek.cz), kombinace tablet s obsahem L-karnitinu a extraktu ze zeleného čaje a kapslí s obsahem konjugované kyseliny linolové (CLA); všechny složky mají za úkol snížit tukovou vrstvu.

Zdravotnické prostředky

Zdravotnické prostředky jsou nástroje, přístroje, pomůcky či materiály určené k prevenci, mírnění nemocí, vyšetření a diagnóze, náhradě fyziologického procesu či anatomických struktur a zejména pro kompenzaci různých zdravotních postižení. Jsou atestovány SÚKL. V této kategorii je i několik výrobků určených pro kontrolu hmotnosti: patří mezi ně např. trojice XLS Medical (viz www.Slimbox.cz).

Léčivé přípravky

V současné době je skutečných léků, které by se daly použít k terpii obezity, je nedostatek. Na trhu je jen jediný skutečný lék, který je k dostání bez předpisu, a tím je prostředek na hubnutí Alli. Se stejnou účinnou látkou (orlistat) ale v dvojnásobné dávce je na trhu Xenical, ale ten je již na lékařský předpis. Orlistat blokuje vstřebávání tuku ve stolici.

Pak je na trhu již jen koncepčně relativně zastaralý Adipex retard (další info viz web Lékarnička). Účinná látka (fentermin) působí na centrální nervový systém a snižuje chuť k jídlu. K nejzávažnějším problémům při užívání patří i riziko vzniku závislosti, a tak by se Adipex retard neměl brát déle než tři měsíce. Alternativní léky snižující chuť k jídlu na bázi sibutraminu (u nás Sibutramin, Lindaxa, Meridia) byly před nedávnem staženy z trhu pro riziko vedlejších účinků. Okrajový význam mají tzv. Elsinorské prášky na potlačení chuti k jídlu, které se připravují v lékárně a které obsahují rovněž návykové látky (efedrin).

Přehled možností léčby najdete na serveru STOB, ovšem jedná se o starší informace, které nereflektují stažení sibutraminu z trhu, popř. i na webu Diety a hubutí.


Žádný komentář k „Prostředky na obezitu, jak se v nich vyznat?“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>