Na to, že je nejvyšší čas zase hubnout, si většina lidí vzpomene po vánocích. To proto, že v zimním období hodně lidí přibere na váze. Příčinou je kombinace bohatší stravy (hlavně o těch Vánocích!) a méně pohybu. Ovšem jak poznáme, že máme již nebezpečnou nadváhu? Na tento problém se snaží odpovědět různé indexy tloušťky. Kalkulačku indexu BMI si můžete vyzkoušet ostatně i sami.

BMI = body mass index

Index BMI je v současnosti nejběžnější index váhy, který se počítá jako poměr váhy dělený druhou mocninou výšky v metrech. Na nadváhu už ukazují hodnoty nad 25, hodnota 30 a výše už indikuje obezitu. Většina léků na hubnutí (včetně známých prášků na hubnutí jako je Alli) je určena až po pacienty s určitou hodnotou indexu BMI, v případě zmíněného Alli je to 28.

Ovšem index BMI je nutno považovat za orientační, přesnější je totiž zjistit množství tělesného tuku, který je známkou obezity. Samotná váha totiž o obsahu tělesného tuku nevypovídá.

WHR

WHR je další jednoduše zjistitelný index, který se spočítá jako objem pasu dělený objemem boků (WHR, waist-to-hip ratio). Důvod tohoto indexu je zjištění, že nejnebezpečnější jsou tukové vrstvy v oblasti pasu. Vždy je třeba, aby objem pasu byl menší než objem boků, u mužů je hraniční hodnota WHR 0.95, u žen 0.80. České pivní panděro tak nevychází mod dobře.


Žádný komentář k „WHR, BMI – jsme tlustí?“

Komentáře můžete sledovat RSS2 kanálem.

Źádný komentář pro tento příspěvek.

Přidej odpověď

XHTML: Můžete použít tyto formátovací značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>